December 2023 IAB Agenda

Wednesday, December 6

Meeting Location: Global Learning Center (GLC) – GLC 222
84 5th St. NW, Atlanta, GA 30308
7:00 – 8:00 a.m. Breakfast – GLC
8:00 – 8:15 a.m. PSERC Welcome
Sakis Meliopoulos, Georgia Institute of Technology
8:15 – 8:30 a.m. Welcome to Georgia Tech
Dr. Raheem Beyah, Dean of Engineering
8:30 – 9:30 a.m. T&D Stem Session
Sakis Meliopoulos, Georgia Tech, Chair
Kurt LaFrance, CMS, Vice-Chair 
9:30 – 10:00 a.m. Break
10:00 – 10:30 a.m. Markets Stem Session
Tongxin Zheng, ISONE, Vice-Chair
10:30 – 11:30 a.m. Systems Stem Session
Venkataramana Ajjarapu, Iowa State, Chair
Bo Gong, SRP, Vice-Chair
11:30 – 12:30 p.m. Lunch – Georgia Tech Hotel and Conference Center
12:30 – 1:00 p.m. Proposal Finalist (T&D Stem)
Title: Grid Integration and Interoperability Evaluation of Multi-Vendor IBRs and Protection Systems for Reliable Power Grid Operation
Saeed Lotfifard, Washington State University
Mladen Kezunovic, Texas A&M University
1:00 – 1:30 p.m. Proposal Finalist (T&D Stem)
Title: Data-Driven Model Validation, Monitoring, and Control for Reliable Operation of Active Distribution Systems
Anamitra Pal, Arizona State University
Vijay Vittal, Arizona State University
Anamika Dubey, Washington State University
1:30 – 2:00 p.m. Proposal Finalist (T&D Stem)
Title: Advancing Control, Protection, and Stability in Hybrid AC/DC Grids
Maryam Saeedifard, Georgia Tech
Dominic Gross, University of Wisconsin-Madison
2:00 – 2:30 p.m. Proposal Finalist (Markets Stem)
Title: Market Integration of Renewables and Aggregate DERs: Flexibility Characterization, Flexible Resource Bidding, and Enhancement
Bai Cui, Iowa state University
Zhaoyu Wang, Iowa State University
Anna Stuhlmacher, Michigan Tech
2:30 – 3:00 p.m. Break
3:00 – 3:30 p.m. Proposal Finalist (Markets Stem)
Title: Enhancing Resource Adequacy Accreditation and Operational Incentives for Energy-Limited Resources

Jacob Mays, Cornell University
Josue Campos do Prado, Washington State University
Elnaz Kabir, Texas A&M University
3:30 – 4:00 p.m. Proposal Finalist (Systems Stem)
Title: Multiple Event Recordings for Grid Evaluation
Mladen Kezunovic, Texas A&M University
Vijay Vittal, Arizona State University
Mani Venkatasubramanian, Washington State University
4:00 – 4:30 p.m. Proposal Finalist (Systems Stem)
Title: Characterization and Enhancement of System Services for Large-Scale Deployment of Renewable Generation
Dominic Gross, University of Wisconsin, Madison
Saeed Lotfifard, Washington State University
4:30 – 5:00 p.m. Proposal Finalist (Systems Stem)
Title: Data-Driven Resilience Modeling, Prediction, and Enhancement
Ian Dobson, Iowa State University
Zhaoyu Wang, Iowa State University
Anamika Dubey, Washington State University
5:00 p.m. Day 1 Adjourn

 

Thursday, December 7

Meeting Location: Global Learning Center (GLC) – GLC 222
84 5th St. NW, Atlanta, GA 30308
7:00 – 8:00 a.m. Breakfast – GLC
8:00 – 10:00 a.m. Student Poster Session – GLC
10:00 – 10:30 a.m. Break
Special PSERC Workshop: Power Systems Optimization and Markets
10:30 – 11:15 a.m. Session #1: Advances in AC Optimal Power Flow
Host: Daniel Molzahn, Georgia Tech
Speaker: Daniel Bienstock, Columbia University
Title: Recent Work on ACOPF
Speaker: Larry Pileggi, CMU/Pearl Street
Title: Grid Optimization with Physics-Based Models and Real Industry Constraints
11:15 – 11:45 a.m. Panel #1: Advances in AC Optimal Power Flow
Panelist: Daniel Bienstock, Columbia University
Panelist: Larry Pileggi, CMU/Pearl Street
Panelist: Andy Sun, MIT
11:45 – 12:30 p.m. Lunch – Georgia Tech Hotel and Conference Center
12:30 – 1:15 p.m. Session #2: Optimized Cross-Border Congestion Management in Europe
Host: Line Roald, University of Wisconsin, Madison
Speaker: Joris Chmielewski and Arnaud Schulke, CORESO
Title: CORESO: A Cooperation Centre for the European TSOs Coordination
Speaker: Nicolas Omont, Artelys
Title: European Remedial Action Optimizers: Current State and Future Developments
1:15 – 1:45 p.m. Panel #2: Transmission Switching: Is There Something to Learn from the European Experience?
Panelist: Nicolas Omont, Artelys
Panelist: Richard P. O’Neill, Consultant
Panelist: Kwok Cheung, GE
1:45 – 2:30 p.m. Session #3: Market and System Operations Developments for Greater Resource Flexibility
Host: Tongxin Zheng, ISONE
Speaker: Anthony Giacomini, PJM
Title: PJM Real-Time Market and System Operation Enhancements
Speaker: Alex Papalexopoulos, ZOME
Title: Virtual Power Plant Aggregation and Risk Based Participation in Wholesale Energy Markets
2:30 – 3:00 p.m. Panel #3: Market and System Operations Developments for Greater Resource Flexibility
Panelist: Anthony Giacomini, PJM
Panelist: Alex Papalexopoulos, ZOME
Panelist: Richard P. O’Neill, Consultant
3:00 – 3:30 p.m. Break
3:30 – 4:15 p.m. Session #4: Mathematical Optimization Algorithms for Electric Power Industry Applications
Host: Jacob Mays, Cornell University
Speaker: Thomas Gueuning, N-SIDE
Title: Multi-Area Reserve Dimensioning using Chance-Constrained Optimization – European Use Case
Speaker: Ed Klotz, GUROBI
Title: Spatial Branch and Bound for Global Mixed Integer Nonlinear Programming
4:15 – 4:45 p.m. Panel #4: Mathematical Optimization Algorithms for Electric Power Industry Applications
Panelist: Thomas Gueuning, N-SIDE
Panelist: Ed Klotz, GUROBI
Panelist: Pascal Van Hentenryck, Georgia Tech
4:45 – 5:00 p.m. Path Forward / Closing
Richard P. O’Neill, Consultant
Daniel Molzahn, Georgia Tech
5:00 p.m. Day 2 Adjourn

 

Friday, December 8

Special NERC-PSERC Workshop: IBRs and Emerging Challenges
Meeting Location: Georgia Tech Hotel and Conference Center 
800 Spring St. NW, Atlanta, GA 30308
7:00 – 8:00 a.m. Breakfast
8:00 – 9:00 a.m. Intro and ERO Identified Risk Issues and Strategies
Keynote Speaker: Mark Lauby, SVP and Chief Engineer, NERC
Keynote Speaker: Soo Jin Kim, Vice President, NERC
9:00 – 9:45 a.m. Session #1: IBR Modeling, Validation, and Advanced Analytics
Host: Alex Shattuck, NERC
Speaker: Alex Shattuck, NERC
Title: NERC IBR Modeling, Validation, and Disturbance Report
Speaker: Manish Patel, Southern Company
Title: IEEE 2800 Overview
9:45 – 10:15 a.m. Panel #1: IBR Modeling, Validation, and Advanced Analytics
Panelist: Manish Patel, Southern Company
Panelist: Vijay Vittal, Arizona State
10:15 – 10:30 a.m. Break
10:30 – 11:15 a.m. Session #2: Towards Understanding and Operating Reliable, Resilient IBR Dominated Grids
Host: Maryam Saeedifard, Georgia Tech
Speaker: Ulrich Muenz, Siemens
Title: Protection for Inverter Dominated Transmission Systems: Gap Analysis and First Solution Approaches
Speaker: Aditya Ashok, Opal-RT
Title: Accelerating Large-Scale, High-Fidelity EMT Simulations for IBR Integration and System Planning by Leveraging Real-Time Simulation Technology
11:15 – 11:45 a.m. Panel #2: Towards Understanding and Operating Reliable, Resilient IBR Dominated Grids
Panelist: Ulrich Muenz, Siemens
Panelist: Aditya Ashok, Opal-RT
Panelist: Brian Johnson, University of Texas, Austin
11:45 – 12:30 p.m. Lunch
12:30 – 1:15 p.m. Session #3: Protection and Control in the New Environment
Host: David Till, NERC
Speaker: Richard Bauer, NERC
Title: IBR Protection and Tripping in Disturbances
Speaker: Benton Vandiver, Hitachi
Title: When Standards Fail: Utility Scale DER Inverter Plants
1:15 – 1:45 p.m. Panel #3: Protection and Control in the New Environment
Panelist: Benton Vandiver, Hitachi
Panelist: Russ Patterson, Qualus
Panelist: Sakis Meliopoulos, Georgia Tech
1:45 – 2:00 p.m. Break
2:00 – 3:00 p.m. Session #4: Future Role of IBRs and DERs
Host: JP Skeath, NERC
Speaker: JP Skeath, NERC
Title: NERC SPIDERWG, BPS Impacts of Aggregate DER
Speaker: Deepak Divan, Georgia Tech
Title: From Legacy Passive Grid to Decentralized Active Grid-Challenges and Opportunities
Speaker: Mahesh Morjaria, Terabase Energy
Title: IBRs Providing Essential Grid Services
3:00 – 3:30 p.m. Panel #4: Future Role of IBRs and DERs
Panelist: Deepak Divan, Georgia Tech
Panelist: Mahesh Morjaria, Terabase Energy
Panelist: Ben Kroposki, NREL
3:30 – 3:45 p.m. Path Forward / Closing
JP Skeath, NERC
Sakis Meliopoulos, Georgia Tech
3:45 p.m. Day 3 Adjourn